LZP fundamentālā pētījuma projekts Nr. 08.2153 "Pedagoģijas vēsturiskā attīstība Baltijas valstīs Eiropas kontekstā" (The Historical Development of Pedagogy in the Baltic Countries: European Context)

Projekta vadītāja: Dr. paed., vad. pētn. Iveta Ķestere

Projekta īstenošanas laiks: 2008. gads

Projekta mērķis: Izpētīt un atklāt Latvijas un ārzemju interesentiem (vēstures pētniekiem, studentiem, pedagogiem) Baltijas pedagoģijas vēsturi kā Eiropas kultūrvēstures sastāvdaļu.

• Kopīgi ar Lietuvas un Igaunijas pedagoģijas vēsturniekiem izstrādāt pētnieciskās sadarbības koncepciju.
  • Veidot informācijas bāzi angļu valodā par nozīmīgākajiem pētījumiem Latvijas pedagoģijas vēsturē un pedagoģijas vēstures faktiem.
  • Veikt Latvijas pedagoģijas vēstures historiogrāfijas analīzi angļu valodā.
  • Apkopot un analizēt faktus, kas Latvijas pedagoģijas vēsturi saista ar Eiropas kultūrvēsturisko kontekstu.
  • Pētījuma rezultātus kopā ar Igaunijas un Lietuvas pedagoģijas vēsturniekiem apkopot zinātniskā publikācijā.

Projekta īstenotāji: Iveta Ķestere, Aīda Krūze, Alīda Zigmunde.

• Kopīgi ar Lietuvas un Igaunijas pedagoģijas vēsturniekiem realizēta pētnieciskās sadarbības koncepcija ar mērķi iepazīstināt citas Eiropas valstis ar Baltijas valstu pedagoģijas vēsturi.
  • Izveidota bibliogrāfija Latvijas pedagoģijas vēsturē.
  • Veikta Latvijas pedagoģijas vēstures historiogrāfijas analīze angļu valodā.
  • Apkopoti raksturīgākie fotoattēli par izglītības institūcijām un pedagogiem Latvijā.
  • Kopīgi ar Lietuvas un Igaunijas pedagoģijas vēsturniekiem uzrakstīta monogrāfija “History of Education and Pedagogical Thought in the Baltic Countries up to 1940: An Overview”. Tajā ietverti fakti par skolu, augstskolu, skolotāju izglītības, pedagoģiskās domas vēsturi. Monogrāfija izdota 2009.g. maijā izdevniecībā „RaKa”:

Krūze, Aīda;  Ķestere, Iveta;  Sirk, Väino; &  Tijūnèlienè, Ona  (Eds.) (2009). History of education and pedagogical thought in the Baltic countries up to 1940 : an overview. English text editor Aija Abens.  Baltic Association of Historians of Pedagogy. Rīga: RaKa, 416 p.  ISBN 978-9984-46-054-3.

• Par pētījuma rezultātiem ziņots starptautiskās konferencēs.
  • Pētījuma rezultāti tiek izmantoti studiju kursu pedagoģijas vēsturē docēšanā LU.
  • Uzsākts darbs pie monogrāfijas otrās daļas “History of Education and Pedagogical Thought in the Baltic Countries 1940-1990: An Overview”.